Menu Zamknij
Kontrakt Apis-2
Inspektorat Uzbrojenia MON rozstrzygnął przetarg na Kontenerowe Zestawy do Odkażania Ludzi (KZdOL) Apis-2.
Wygrało go konsorcjum firm Agregaty PEX-POOL PLUS z Dębicy, którego właścicielem jest Janusz Kania, i Lubawa z Ostrowi Wielkopolskiej.

Kontenerowe Zestawy do Odkażania Ludzi mają trafić na wyposażenie pododdziałów wojsk chemicznych Sił Zbrojnych RP. W przetargu, który ogłoszony został 5 kwietnia 2018 roku, Inspektorat Uzbrojenia MON poszukiwał dostawcy 26 sztuk KZdOL.

Otwarcie ofert nastąpiło 31 stycznia 2020 r., wtedy okazało się, że jedyną złożyły właśnie AGREGATY PEX-POOL PLUS i Lubawa. Postępowanie rozstrzygnięte zostało ostatecznie w marcu. Do podpisania umowy ma dojść już wkrótce. Wartość zamówienia wynosi prawie 32,3 mln zł brutto. Pierwsza partia sprzętu ma być gotowa do 30 listopada 2021 roku, kolejna rok później.

W skład KZdOL wchodzić będą kontenery i wyposażenie dodatkowe typu namioty, agregaty prądotwórcze i systemy łączności. Wszystko przewożone będzie prawdopodobnie na podwoziu Jelcza i służyć do prowadzenia zabiegów sanitarnych i likwidacji skażeń bronią atomową, biologiczną i chemiczną. W ciągu godziny z takiego zestawu będzie mogło skorzystać 48 żołnierzy. 

Apis-2 będzie autonomiczny jeśli chodzi o zaopatrzenia w wodę i odkażalniki i będzie pozwalał na pracę w warunkach polowych, bez względu na porę dnia i roku.

Żródło: http://zbiam.pl/umowa-na-apis-2/